Wiele osób pyta mnie: Jak mam dbać o swój zegarek, aby starczył mi na lata? Na to pytanie jest zawsze sporo odpowiedzi, które najczesciej są uzależnione od marki, typu, oraz klasy zegarka. Przede wszystkim przez potencjalnym zakupem pierwszego zegarka mechanicznego, szczególnie ze starzem dłuższym niż gwarantowane w paszporcie 10 lat, musimy uświadomić sobie, czy czasomierz ma być eksponatem w kolekcji ,czy naszym codziennym towarzyszem. Należy również zdecydować, czy chcemy mieć stosunkowo tani, toporny a za razem ciekawy stylistycznie radziecki zegarek, od którego nie można wymagać idealnej punktualności, czy drogiego szwajcara, klasyka w kategorii vintage... Dla mnie akurat wybór zawsze jest prosty - zegarek musi być radziecki. Decyzja najczęściej podyktowana jest tematyką kolekcji oraz zasobnością portfela, często również względami sentymentalnymi oraz gustem.
Do codziennej eksploatacji najlepsza jest sowiecka Amfibia - trwała, wodoodporna i niezawodna . fot. Wojciech Tymkiewicz |
Typowe zalanie tarczy przez kominek koronki, która nie jest wodoszczelna. fot. Wojciech Tymkiewicz |
Dobór paska nie jest prostym wyborem, ponieważ na rynku istnieje wiele odmian i gatunków. Jesli pasek ma być tylko ozdobą i posiadamy wiele zegarków, które używamy sporadycznie, można się zdecydować na tanią, kolorową chińszczyzne za kilka złotych. Jeśli natomiast chcemy użytkować zegarek na codzień warto zainwestować w porządniejszy, skórzany pasek.
Bardzo ważna jest też kwestia serwisu czasomierza. Nigdy nie wykonujmy sami żadnych zabiegów konserwacyjnych zarówno werku jak i innych elementów zegarka, jeśli nie mamy takich kwalifikacji lub podstawowej wiedzy z zakresu zegarmistrzostwa. Niedoświadczony może nawet wyrządzić spore szkody przy tak trywialnej czynnosci jak wymiana paska. To własnie takim "fachowcom" zawdzięczamy przykre rysy na powierzchni koperty.
Jeśli chcemy, by nasz zegarek długo cieszył się dobrą kondycją, warto raz na 5-6 lat zafundować mu przegląd połączony z czyszczeniem i smarowaniem.
Rozpatrując codzienne użytkowanie musimy pamiętać, by nie narażać zegarka na jakikolwiek kontakt z wodą. Zaleca się zdejmowanie go nawete przy myciu rąk.
Rozpatrując codzienne użytkowanie musimy pamiętać, by nie narażać zegarka na jakikolwiek kontakt z wodą. Zaleca się zdejmowanie go nawete przy myciu rąk.
Szanując zegarek możemy się nim cieszyć przez wiele dekad... doskonałym przykładem jest ta Pobieda z 1953 roku. fot. Wojciech Tymkiewicz |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz