niedziela, 18 sierpnia 2013

Złoty Łucz kal. 2209, czyli kwintesencja zegarka garniturowego z Mińskiej Fabryki Zegarów

Dziś na blogu przedstawiam Łucza na machanizmie kaliber 2209 (cyfra 22 to średnica werku w milimetrach, 09 to oznaczenie naciągu  - w tym wypadku manualny). Zegarek posiada bransoletkę oraz kopertę pozłoconą 20 mikronową warstwą 14 karatowego złota. W połączeniu z elegancką tarczą z oryginalnym szlifem słonecznym powstaje idealny zegarek garniturowy.

Łucz mimo swojej tradycyjnej stylistyki może nawet dziś konkurować z produktami znananych i szanowanych zachodnich marek takich jak: Atlantic, Tissot, Delbana itp.
fot. Wojciech Tymkiewicz
Prezentowany egzemplaż pochodzi z Mińskiej Fabryki Zegarów, której historia rozpoczęła się w 1953 roku, kiedy decyzją o rozpocząciu budowy zakładów przypieczętowano początek rozwoju branży zegarkowej w Białoruskiej SRR.  Właśnie z tamtych lat pochodzą małe, ciekawe, damskie zegarki marki Zaria, czyli świt. Był to najmniejszy radziecki zegarek produkowany seryjnie. Jego szerokość nie przekraczała 1 cm.


Damskie Zarie odznaczały się dużą trwałością oraz dokładnością.
fot. Wojciech Tymkiewicz

Zarie były zaopatrzane w ciekawe fasonowe szkiełko umieszczone w prostokątnej kopercie złoconej warstwą 20 mikronów.
fot. Wojciech Tymkiewicz
Mińska Fabryka specjalizowała się w produkcji zegarków damskich, więc przez lata powstało wiele ciekawych modeli
fot. Wojciech Tymkiewicz
Na początku 1962 roku zainaugórowano markę "Wympieł", czyli sztandar. Były to eleganckie męskie zegarki. Dziś stanowią kolekcjonerski rarytas.

Wympieł był protoplastą przedstawianego dziś Łucza.
fot. Wojciech Tymkiewicz

W 1980 roku mińskie zegarki były eksportowane do 13 krajów w tym Niemcy, Polska, Wielka Brytania i Syria.

Dziś Mińska Fabryka Zegarów z 60-letnią tradycją nadal produkuje bardzo dobre i trwałe zegarki nadal popularne na Białorusi i w krajach byłego ZSRR.

Pozdrawiam i zapraszam do lektury kolejnych wpisów.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz